Jantar - nejen drahokam, ale i módní hit!

Jantar

Úvod do problematiky

Úvod do problematiky jantaru

Jantar je drahokam, který fascinuje lidstvo již tisíce let. Jeho zvláštní vzhled a unikátní vlastnosti ho řadí mezi nejvzácnější a nejhodnotnější minerály na světě. V této části se podrobněji podíváme na téma jantaru - od jeho historie a původu, přes zpracování a využití, až po jeho současné postavení jako cennost na trhu s drahokamy. Připravte se na to, že vám odkryjeme zajímavá fakta o tomto klenotu ze starých dob!

Historie a výskyt jantaru

Jantar, drahokam s fascinující historií a rozšířením po celém světě. Pochází z fosilní pryskyřice, která tvrdne miliony let pod zemí. Hlavním nalezištěm jantaru je Baltské moře, ale najdeme ho také v Dominikánské republice nebo na Japonsku. Jeho kouzlo přitahovalo lidi již v pravěku, a tak se stal nedílnou součástí šperkařství, amuletem proti negativní energii nebo cenností pro obchodování. Prozkoumejte s námi více o tomto unikátním drahokamu a jeho původu i přítomnosti ve světové kultuře.

Fyzikální a chemické vlastnosti jantaru

Fyzikální a chemické vlastnosti jantaru jsou úžasné a fascinující. Jantar je organický minerál, který vzniká z pryskyřice stromů starých zhruba 40 milionů let. Má velmi zajímavé fyzikální vlastnosti, jako je například elektrostatické nabíjení při tření nebo polarizace světla.

Chemicky se jedná o karboxylový kyselinu s molekulovou hmotností kolem 300 g/mol. Jeho složení obsahuje organické kyseliny, éterová a alkoholová částice, stejně jako éterické oleje. Jantar také obsahuje stopové množství vzácných prvků jako je lithiu, draslík nebo síra.

Jantar je tvrdý drahokam s hodnotou na Mohsově stupnici 2-3 a hustotou okolo 1,05 - 1,10 g/cm3. Je znám pro svou různorodost barev od bledě žluté po oranžovou, hnědou a dokonce zelenou. Tyto barvy se liší podle místa nálezů jantaru.

Díky svým unikátním fyzikálním a chemickým vlastnostem se jantar stal neocenitelným materiálem pro šperkařské umění i medicínu.

Použití jantaru v módním průmyslu

Jantar, drahokam s podmanivým jantarovým odstínem, se stal oblíbeným materiálem při tvorbě módních doplňků a šperků. Jeho jedinečná barva a textura vytváří neobvyklý vzhled a dodává každému kusu originalitu.

Využívání jantaru v módním průmyslu sahá až do antických dob. Lidé již tehdy využívali krásu tohoto drahokamu, aby zdobili své tělo či šaty. Dnes můžeme vidět použití jantaru zejména u náhrdelníků, náušnic nebo prstenů.

Jantar je ceněn pro svou kvalitu a vzácnost, což ho činí ideálním materiálem pro luxusní módní doplňky. Tento krásný drahokam lze najít ve velkém množství odstínů - od neprůhledného hnědého po zářivě oranžovou barvu - což umožňuje módním designerům pracovat s různými kombinacemi barev.

Proto není divu, že použití jantaru v módním průmyslu stoupá na popularitě. Ten kdo investuje do jantarových šperků si tak nejen pořídí jedinečný a krásný doplněk, ale také si užije pocit luxusu a exkluzivity.

Péče o jantarové šperky

Péče o jantarové šperky

Jantar je krásný a vzácný drahokam, který si zaslouží nejvyšší péči. Pokud vlastníte jantarové šperky, je důležité dodržovat několik zásad, aby vaše šperky zůstaly po dlouhou dobu krásné a nepoškozené.

Prvním tipem na péči o jantarové šperky je vyvarovat se kontaktu s chemikáliemi. Dbejte například na to, abyste si před nasazením jantarových šperků naštípali nehty laku. Jantar může také reagovat s kožním mazem nebo parfémem, proto byste měli nanášet kosmetiku a parfémy vždycky před nasazením šperku.

Dalším tipem je pravidelně čistit vaše jantarové šperky. Pokud je vaše šperky potřebují vyčistit, stačí použít mírný roztok teplé vody a mýdla. Šperky dejte do nádobí s tekutinou, opatrně je otřete hadříkem a potom opláchněte pod tekoucí vodou.

Posledním tipem na péči o jantarové šperky je ukládání. Jantar by neměl být umístěn na přímém slunci, protože může ztratit barvu. Ideální místo pro ukládání je krabice na šperky nebo speciální kapsička na jantarové šperky.

S těmito tipy na péči o jantarové šperky si můžete být jisti, že vaše krásné šperky vydrží a zůstanou v perfektním stavu po dlouhou dobu.

Závěr a doporučení pro čtenáře

Závěr a doporučení pro čtenáře:

Jantar, tedy drahokam z fosilní pryskyřice, je nesmírně fascinujícím kamenem. Jeho unikátní barva a lesk je nezaměnitelný a jeho historické využití ho vystavuje jako jednoho z nejstarších a nejcennějších minerálů na světě.

Z tohoto důvodu vám doporučujeme se při hledání šperku s touto lahodně barevnou kameninou zaměřit na výrobky, které jsou vyrobeny s ohledem na kvalitu a autenticitu kamene. Dbejte na to, aby byl jantar certifikovaný a pocházel z renomovaných zdrojů.

Mimo tohoto doporučení byste měli být ujistěni o tom, že váš nový šperk vám bude sloužit roky. Jako hornina s relativně nízkou tvrdostí si jantar žádá odbornou péči, která zajistí jeho dlouhou životnost. Dodržováním těchto jednoduchých tipů budete moct vaši krásnou novinku nosit s elánem a důvěrou.

Publikováno: 24. 05. 2023

Kategorie: móda

Autor: Zdislava Slavíková

Tagy: jantar | drahokam